Tel.: +48 519 153 308

Leczenie bruksizmu zgrzytanie zębów

Co to jest bruksizm ?


Bruksizm kojarzyć można z nawykowym, nieświadomym nawet zaciskaniem zębów i zgrzytanie zębami. Objawy te pojawiają się często w nocy, przybierając postać napadowego bardzo nasilonego zgrzytania zębami.

Ale objawów bruksizmu jest znacznie więcej i są one również bardzo poważne, tak jak:

  • ścieranie, pękanie i rozchwianie zębów,
  • przygryzanie języka, krwawienie z dziąseł, zaniki przyzębia,
  • nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych; ból, trzaski i przeskakiwanie, żuchwy, ograniczona ruchomość żuchwy,
  • przewlekły ból głowy i szyi,
  • nadwrażliwość zębów.

Podczas ataku zaciskania zębów potrafimy zaciskać szczęki 10 razy mocniej, niż podczas gryzienia czegoś twardego.

Niestety jednak bywa też tak, że osoby borykające się z tym problemem nie są w stanie zauważyć pojawiających się pierwszych objawów, do których należą właśnie delikatnie starte guzki kłów, pojawiająca się nadwrażliwość zębów, spięcie mięśni w okolicach żuchwy.

Dlatego warto też pojawiać się na kontrolnych wizytach u stomatologa, ponieważ właśnie często w gabinecie podczas kontrolnych badań lekarze zauważają ten problem i można szybko zacząć działać.

Jakie są przyczyny bruksizmu?


Prawdę mówiąc przyczyny bruksizmu nie są aż tak do końca poznane, mogą one składać się z wielu czynników, miedzy innymi takich jak:

  • zaburzenia zgryzowo-zwarciowe,
  • zaburzenia psychiczne bądź emocjonalne,
  • stres,
  • przerosty migdałków,
  • choroby przewodu pokarmowego.

 Statystyki mówią, że bruksizm może dotyczyć zarówno dzieci jak i dorosłych choć najczęściej dotyka on jednak osoby między 25-45 rokiem życia.
Często jest też tak, że wiele dzieci zgrzytanie zębami, ich przesuwanie zaciskanie traktuję jako rodzaj rozładowania napięcia emocjonalnego, które z czasem samo ustępuje. Warto więc się też przyjrzeć temu zjawisku wśród najbliższych, i postarać się włączyć techniki relaksacyjne aby starać się jak najwcześniej wyeliminować ten problem, którego później mogą być niestety poważniejsze konsekwencje.

Uważa się, że bruksizm sam w sobie nie jest dziedziczony, ale predyspozycje do pewnych zachowań, powielania wzorców emocjonalnych będących jego przyczyną już tak.

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu


Niestety nieleczony bruksizm może prowadzić do bardzo wielu poważnych konsekwencji.

  • Nadmierne ścieranie zębów, pękanie zębów, zaniki przyzębia, ubytki klinowe, które powodują obniżenie, obnażenie dziąseł, a nawet rozchwianie zębów.
  • Nadwrażliwość zębów, większa podatność na pojawienie się próchnicy.
  • Przygryzanie języka, policzków.
  • Bóle głowy, karku, ograniczenie mobilności, bezsenność.
  • Zaburzenia narządów wzroku oraz narządu słuchu.

Jak więc leczyć bruksizm ?


Jeśli podejrzewają Państwo bruksizm u siebie bądź bliskich warto zapisać się na konsultację do Naszych Stomatologów, bądź też przy okazji wizyty zapytać o nurtujące kwestie. Jeśli już Stomatolog stwierdzi, że może być to bruksizm najlepszym rozwiązaniem będzie tzw. szyna relaksacyjna.

Nasi specjaliści zalecają w takich przypadkach wykonanie specjalnej szyny, którą zakłada się na czas snu oraz czasami w ciągu dnia.  Zapobiega ona zgrzytaniu zębami i tarciu górnymi o dolne oraz konsekwencjom tego rodzaju nieświadomych ruchów. Nakładka ta musi bardzo dokładnie pasować do zębów, dlatego przygotowywana jest indywidualnie dla Pacjentów przez techników dentystycznych z wcześniej pobranych wycisków ich zębów.

Drugą popularną metodą leczenia wykorzystywaną przez Naszych lekarzy w tych przypadkach  jest podawanie botoksu. Toksyna botulinowa wstrzykiwana w żwacze, osłabia je co przynosi ulgę Pacjentom. Zabieg ten powinno się powtarzać jednak co pół roku.  Niektórym Pacjentom wystarczają jedynie dwa zabiegi, innym  kilka serii.

Są to jednak metody, które leczą objawowo. Dlatego też warto połączyć kilka zabiegów aby rozwiązać problem bruksizmu, zwracając się również do fizjoterapeuty, czasem neurologa oraz psychoterapeuty.